Skip to main content

تابستان يک کنکوري! امادگی برای کنکور سراسری سال 98

تابستان يک کنکوري : سلام! يک سلام به گرمي روزهاي داغ تابستان به همه شما داوطلبان عزيز کنکوري که آزمون سراسري سال 1397 را پشت سر گذاشته‌ايد و به شما عزيزاني که قصد داريد در کنکور سال 1398 شرکت کنيد. حتماً شما عزيزاني که تازه کنکور داده‌ايد، الان با شنيدن نام کنکور، عکس‌العمل‌هاي متفاوتي نشان مي‌دهيد: بعضي از شما غرق رؤياهاي زيبا شده و خود را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان تصور مي‌کنيد و بي‌صبرانه تا اعلام نتايج لحظه شماري مي‌کنيد. برخي از شما هم احساس خستگي کرده و حتي دوست نداريد تا مدت‌ها نام کنکور را بر زبان آورده و بشنويد. گروهي هم با خود مي‌گويند: «اي بابا! هنوز کنکور تمام نشده، دوباره حرف کنکور شد؛ بگذاريد کمي راحت باشيم»؛ البته در اين ميان، عده‌اي هم هستند که مي‌خواهند در سال 1398 کنکور را تجربه کنند و معمولاً تصور خاصي نسبت به کنکور ندارند يا نگاهشان به کنکور، آميخته با ابهام و پر از اما و اگرهاست.
   جزو هر دسته‌اي که هستيد، ما برنامه‌اي خاص براي تابستان شما پيشنهاد مي‌کنيم. شما با بهره گيري از اين برنامه تا حدود بسيار زيادي مي‌توانيد از تابستان خود بهتر استفاده کنيد. قبل از هر چيز روي سخنمان با شما عزيزاني است که تازه آزمون سراسري را پشت سر گذاشته‌ايد. به آن دسته عزيزاني که کنکور را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند تبريک مي‌گوييم. مي‌توانيد از همين الان براي برنامه‌هايي که در نظر داشتيد بعد از کنکور انجام دهيد، وقت گذاشته و از آنها لذت ببريد. منتظر چه هستيد، فقط همين ايام تابستان را وقت داريد و بعد از آن دوباره بايد به مطالعه درس‌هاي جديد در دانشگاه مشغول شويد؛ البته در کنار تفريح و استراحت، به انتخاب رشته هم فکر کنيد تا بتوانيد با يک انتخاب دقيق و اصولي، مزد زحمات خود را به طور کامل دريافت کنيد.
    شما داوطلبان عزيزي که نمي‌دانيد در کنکور چه نتيجه‌اي خواهيد گرفت هم با اميد به آينده و لحظه‌هاي خوبي که تکرار نمي‌شود، خودتان را مهمان يک استراحت درست و حسابي در روزهاي داغ تابستان نماييد. بدون دغدغه و نگراني از اعلام نتايج و «چه خواهد شد»هايي که انرژي و توان شما را به تحليل مي‌برد، فقط استراحت کرده و از زندگي‌تان لذت ببريد و هر وقت، نگراني از نتيجه کنکور به سراغتان آمد با خود بگوييد که «هر چه پيش آيد در مسير خوشبختي و سعادت من خواهد بود و نه چيز ديگري؛ پس با توکل به خداي مهربان، تا اعلام نتايج نهايي، از همه لحظه‌هاي زندگي که تکرار نخواهد شد، لذت خواهم برد».
شما عزيزان پس از اعلام نتايج اوليه آ‌زمون سراسري مي‌توانيد، بسته به رتبه‌اي که مي‌آوريد و هدفي که داريد، يا انتخاب رشته کرده و در صورت قبول شدن، در مهر ماه سال جاري دانشجو شويد، و يا اينکه خود را براي آمادگي و شرکت در يک کنکور بهتر و موفقيت بيشتر در آينده، آماده کنيد. براي گذراندن روزهاي تابستان پس از اعلام نتايج اوليه هم مي‌توانيد برنامه‌هاي مختلفي را در نظر بگيريد. اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که اطمينان داريد حتماً در يکي از رشته‌هاي تحصيلي در يکي از دانشگاه‌ها قبول مي‌شويد، تابستان را با انجام برنامه‌هاي دلخواه خود بگذرانيد، اما اگر تصميم گرفته‌ايد که دوباره کنکور دهيد، دو راهکار، پيشِ روي شما عزيزان وجود دارد: اينکه کل تابستان يا بخش زيادي از آن را استراحت کرده و سپس مطالعه را شروع کنيد، يا اينکه بلافاصله پس از اعلام نتايج اوليه، و بدون هيچ استراحتي، دوباره شروع به مطالعه کنيد. زمان شروع مطالعه مجدد، به ميزان توانايي و اطلاعات شما بستگي دارد و اينکه تصميم داريد در چه رشته‌اي قبول شويد؛ اما در مجموع، پيشنهاد ما به شما اين است که با توجه به اينکه چند ماه را به طور مستمر در حال مطالعه بوده‌ايد، شروع مطالعه بلافاصله بعد از اعلام نتايج اوليه، باعث خستگي‌تان خواهد شد و به اين ترتيب، در ماه‌هاي بعد و زماني که شما بايد به طور مستمر و در ساعات طولاني‌تري مطالعه کنيد دچار خستگي و فشار روحي خواهيد شد؛ پس يک استراحت اصولي براي آمادگي بهتر و توان بيشتر شما لازم است. حتماً دقت داشته باشيد که زمان مناسبي را براي استراحت خود، فارغ از درس و کنکور، اختصاص دهيد، و حتي اگر اصرار به مطالعه داريد، از ساعات بسيار کم شروع کرده و رفته رفته و به آرامي، ساعات مطالعه خود را بيشتر کنيد.
     حالا روي صحبتمان با شما عزيزاني است که اصلاً از نتيجه کنکور خود راضي نبوده و به اصطلاح خودمان «خراب کرده‌ايد». ممکن است که عکس‌العمل شما داوطلبان عزيز به اين کنکور، متفاوت باشد. برخي عصباني، گروهي غمگين، عده‌اي نااميد و دسته‌اي بي‌تفاوت و … هستند، اما حتماً همه شما عزيزان مي‌دانيد که گذشته‌ها، گذشته است و ديگر کاري نمي‌شود براي جبران آن زمان‌هاي از دست رفته انجام داد. حتماً به اين نکته توجه کنيد که کنکور تمام شد، اما زندگي ادامه دارد؛ بله زندگي ادامه دارد و منتظر کسي نمي‌ماند؛ پس براي آينده تحصيلي و شغلي خود، يک تصميم درست بگيريد؛ تصميمي که حتماً به دانشگاه ختم نمي‌شود و مي‌تواند راه ديگري باشد که حتي در آن موفق‌تر و بهتر باشيد. اين تصميم نياز به مشورت و تفکر طولاني دارد؛ اما اگر تصميم گرفتيد که دوباره در کنکور شرکت کنيد، حتماً زماني را هم براي استراحت و رفع خستگي فکري و جسمي خود کنار بگذاريد. ممکن است که برخي از شما عزيزان، به خاطر عذاب وجدان کم کاري در سال قبل و … تصميم بگيريد تا بلافاصله مطالعه را شروع کنيد؛ اما به خاطر داشته باشيد که يک شروع توام با خستگي نمي‌تواند ثمره خوبي داشته باشد؛ زيرا در ادامه راه طولاني که تا کنکور در پيش داريد و در زماني که لازم است بيشتر درس بخوانيد و در شرايطي که ديگر داوطلبان، مشغول مطالعه هستند و رقابت بالا گرفته است، ممکن است به دليل خستگي يا دلزدگي از ادامه راه باز بمانيد. نگران نباشيد، مي‌توانيد با جديت و پشتکار عالي در کنکور سال آينده به آنچه مي‌خواهيد برسيد؛ به شرطي که يک برنامه‌ريزي خوب و يک همت مثال زدني داشته باشيد.
نوبتي هم که باشد، نوبت شما دانش‌آموزان عزيزي است که امسال مي‌خواهيد براي اولين بار در کنکور شرکت کنيد. ضمن عرض «خسته نباشيد» به شما عزيزان به خاطر اينکه فصل امتحانات را پشت سرگذاشته‌ايد، بايد اشاره کنيم که وضعيت شما با داوطلباني که تا الان يک يا چند بار کنکور را گذرانده‌اند، فرق مي‌کند. اول اينکه داوطلبان پشت کنکوري، درباره نوع سؤالات، ميزان سختي و آساني آنها، چگونه براي کنکور درس خواندن، نحوه تست زني و … تجربه‌هايي دارند که ممکن است بيشتر شما عزيزان اين تجربيات را نداشته باشيد. دوم آنکه اين گروه، در مقايسه با شما، بعضي از درس‌ها را به ميزان بيشتري براي کنکور مطالعه کرده‌اند و مي‌توانند آنها را در مدت زمان کمتري نسبت به شما مطالعه کرده و موفق شوند؛ پس لازم است که شما دانش‌آموزان عزيز، در مقايسه با بيشتر داوطلبان پشت کنکوري، مطالعه بيشتر و بهتري داشته باشيد.
     براي انجام اين کار، لازم است که مدتي را استراحت کنيد. روزهاي اين استراحت بستگي به ميزان خستگي شما و نيازتان به تمديد نيرو دارد. ممکن است که دانش‌آموزي به مدت بيشتر و دانش آموز ديگري به مدت کمتري براي انجام اين کار نياز داشته باشد؛ پس اين شما هستيد که بهتر از هر کسي و با شناخت روحيه خودتان بايد براي شروع مطالعه در تابستان تصميم بگيريد. اگر نياز به استراحت بيشتري داريد، به دليل استرس يا … زودتر شروع نکنيد؛ زيرا در ادامه راه آمادگي براي کنکور و زماني که نياز است بيشتر درس بخوانيد حتماً خسته خواهيد شد و اين خستگي نابهنگام، بيشتر به ضرر شماست.  به همين خاطر، لازم است که کارهايي را انجام دهيد که ما در اينجا آنها را براي شما توضيح خواهيم داد:
1-    هدف گذاري کنيد
يکي از کارهاي مهمي که شما عزيزان بايد در تابستان انجام دهيد اين است که هدف خود از کنکور را به روشني مشخص کنيد. اينکه فقط بگوييد: «مي‌خواهم کنکور بدهم» درست نيست. بايد بدانيد که به چه رشته يا رشته‌هايي علاقه‌منديد، چه دانشگاه يا دانشگاه‌هايي را دوست داريد و براي رسيدن به اين رشته‌ها و دانشگاه‌ها چه کارهايي را بايد انجام دهيد، و براي پذيرفته شدن در رشته يا رشته‌هاي مورد نظر شما، مطالعة عميق و دقيق چه درس‌هايي مهم‌تر است.
2-   برنامه‌ريزي کنيد
براي انجام هر کاري، حتي يک خريد ساده هم، داشتن برنامه‌ريزي، بسيار مهم و راهگشاست. برنامه‌ريزي به شما کمک مي‌کند تا مطالعه شما نظم پيدا کرده و در وقت کمتري به مطالعه درس‌هايتان بپردازيد. شما براي يک برنامه‌ريزي خوب و اصولي، بايد ببينيد که در شبانه روز چند ساعت مي‌توانيد مطالعه کنيد و آيا عادت به مطالعه صبح داريد يا شب، و چه درس‌هايي را بايد بيشتر و چه درس‌هايي را بايد کمتر مطالعه کنيد. همين طور بايد ببينيد که چه کارهاي ديگري را در کنار مطالعه مي‌خواهيد انجام دهيد؛ مثلاً زمان ورزش و … را مشخص کنيد.
3- مقدمات را آماده کنيد
 براي مطالعه به منظور آمادگي در کنکور، لازم است که شما جزوه‌ها و کتاب‌هايي داشته باشيد و بر اساس آنها جلو برويد. تابستان، بهترين فرصت براي اين منظور است که شما جزوه‌ها يا کتاب‌هايي را که نداريد يا به صورت ناقص داريد، آماده و کامل کنيد. در اين زمينه به نکات ديگري هم دقت کنيد؛ مثلاً ببينيد که در کدام مکان مي‌توانيد مطالعه بهتري داشته باشيد.
4-   به جبران ضعف‌هاي درسي بپردازيد
تقويت و جبران نقاط ضعف درسي، يکي از کارهايي است که شما مي‌توانيد در روزهاي بلند تابستان انجام دهيد. وقتي مجبور مي‌شويم که براي آزموني مانند کنکور، به طور پيوسته مطالعه کنيم، ممکن است که برخي از عوامل، روند مطالعه ما را کند ساخته يا متوقف کنند. براي اينکه با چنين مشکلي مواجه نشويد، حتماً سعي کنيد که قبل از شروع به مطالعه اصلي، وقتي را در تابستان، براي رفع اشکال در دروس مختلف اختصاص دهيد. جبران نقاط ضعف و يادگيري چنين درس‌هايي در فضاي تابستان، به خاطر داشتن فرصت يادگيري بيشتر و عميق‌تر، در کنار استرس کمتر، بسيار مفيد‌تر خواهد بود.
5-   توجه به عادات مطالعاتي
تابستان فصل مناسبي است تا در قالب يک برنامه زماني افزايشي مناسب، عادات مطالعاتي خوب خود را به تدريج افزايش و عادات نادرست مطالعاتي خود را به تدريج کاهش دهيد. داشتن عادات مطالعاتي خوب براي آمادگي در کنکور، يک نقطه قوت محسوب مي‌شود؛ پس سعي کنيد که از همين تابستان براي دست پيدا کردن به اين عادت مهم اقدام کنيد تا از پاييز به بعد با بهترين شيوه، مطالعه را ادامه دهيد. در کنار اين موضوع به مسايل ديگري، مانند نحوه مرور درست، خلاصه نويسي خوب و اصولي و … نيز توجه کرده و براي تقويت آنها هم تمرين کنيد.
6-   تابستان، فصل انتخاب‌ها
تابستان براي دانش‌آموزان کنکوري، فصل مهمي است. مي‌توان گفت که تابستان براي اين افراد، فصل انتخاب‌هاي مهم و سرنوشت‌ساز است: فصل انتخاب برنامه يکساله، انتخاب منابع مطالعاتي، انتخاب يک مشاور و همراه در زمينه کنکور و …؛ پس لازم است که در اين زمينه، بسيار هوشمندانه عمل کنيد و از ديگران در اين مورد الگو نگيريد؛ زيرا کاري که همگان انجام مي‌دهند، الزاماً کار درستي نيست؛ پس منحصر به فرد باشيد.
7- تنظيم ساعات خواب و بيداري

بعد از امتحانات، بيشتر دانش‌آموزان تمايل دارند که بيشتر بخوابند و استراحت کنند. به اين نکته توجه داشته باشيد که شما بايد از مهر ماه به طور پيوسته و مرتب درس بخوانيد؛ پس از همين الان بايد به آرامي، ساعات خواب و بيداري خود را با توجه به عادات مطالعه‌تان مرتب کرده و تنظيم نماييد. بعضي از داوطلبان عقيده دارند که تنظيم ساعات خواب و بيداري، خيلي سخت و مشکل است و هميشه، يکي از دغدغه‌هاي مربوط به مطالعه، همين موضوع است. بايد اشاره کنيم که انجام اين کار، يعني تنظيم عادات مطالعه، اصلاً کار دشواري نيست. از نظر بيولوژيکي، بدن تقريباً پس از مدتي مي‌تواند به ساعات جديد خواب و بيداري عادت کند؛ پس براي اينکه به ساعات مورد نظر خود به منظور خواب و بيداري در دوره آمادگي براي کنکور برسيد، حتماً به آرامي و کم کم اقدام کنيد؛ مثلاً سعي کنيد که روز اول، نيم ساعت زودتر از خواب بيدار شويد يا نيم ساعت زودتر بخوابيد، و اين کار را در دو تا سه روز بعدي تکرار کنيد و سپس طول اين ساعات را افزايش دهيد.  

ارتباط با مشاوران اوج یادگیری : 02166409640

تماس با خط 1
تماس با خط 2